تأثیر اسباب بازی بر رشد هوش و خلاقیت

اگر چه میل به بازی در سنین بالا کم کم کاهش پیدا می کند و کارهای روزمره ی زندگی و مسئولیت ها جای آن را می گیرد، امّا اعتقاد روانشناسان بر این است که انسان تا پایان عمر تمایل به بازی و تجربه کردن دوباره ی دوران کودکی خود را دارد.
امروزه بازی به عنوان یکی از عوامل مهم در آماده سازی کودک به منظور پذیرش نقش در آینده محسوب می شود؛ به طوری که می توان گفت فقط عامل تخلیه ی انرژی اضافه ی کودک، اتلاف وقت یا جلوگیری از شلوغی نیست بلکه اثر و فرآیند زیادی در تندرستی روحی، روانی و رشد تفکر و تخیل کودک دارد چرا که بازی نقش غیرمستقیم آموزشی برای کودک به ویژه در هفت سال اول زندگی را دارد.
بازی یکی از اساسی ترین جنبه های زندگی کودک محسوب می شود و در واقع به کودک این فرصت را می دهد تا خود را برای ورود به دنیای بزرگسالی آماده کند. از این لحاظ شرایط محیطی بازی، آزادی کودک در بازی، نوع اسباب بازی مورد استفاده و مدت زمانی که صرف بازی می کند، اهمیّت بسیار شایانی در روند رشد شخصیت و آموزش های تربیتی در کودک دارد.
مادران از ابتدای دوران شیرخوارگی از طریق اسباب بازی هایی مثل «جغجغه» با رنگهای درخشان و براق می توانند موجب تحریک حواس پنجگانه کودک شوند. بازی هایی مانند «دالی بازی» و «قایم موشک بازی» در تقویت هوش و خلاقیت کودکان مؤثر می باشند. در انتخاب اسباب بازی باید به سن کودک توجه شود. اگر اسباب بازی مطابق سن کودک برای او خریداری شود، در بالا بردن قدرت تفکر و خلاقیت او کمک شایانی خواهدکرد. اسباب بازی های آموزشی مثل کره ی هوش، جورچین ها و خانه سازی برای کودکان یک سال به بالا مناسب است و از سه سالگی به بعد نقش اسباب بازی هایی مانند عروسک، ماشین و بازی های تقلیدی مثل خاله بازی می تواند قوه ی تخیل کودک را افزایش دهد. انجام بازی های هوش و طرح معما، برای بکارگیری فکر کودک، باعث می شود تا کودک قوه ی فکر و تخیل خود را به کار بیندازد، جوانب مختلف مسأله را در نظر بگیرد و سعی در حل مسأله کند. کودکی که مسائل مختلفی را به شکل بازی یا معما حل می کند، در برخورد با مسائل زندگی، مسائل علمی و … به همین شکل عمل می کند زیرا یاد گرفته است که مسأله را از زاویه های مختلف نگاه کند و راه حل مناسب برای آنها بیابد.

منبع: motahedi.blog.ir

پست‎های مرتبط:

نقش بازی‌های فکری درکودکان

آیا می‌دانید یکی از دلایلی که در یکی دو دهه...